Update:
Op 18-12-2024 is in de Tweede Kamer aangegeven dat er volgend jaar, ondanks eerdere aankondigingen, toch geen boetes worden opgelegd als er sprake is van schijnzelfstandigheid. Dit gezien de onrust op de arbeidsmarkt. Uiteraard wil dit niet zeggen dat je dit onderwerp uit je agenda kunt schrappen! Als er nu bij een controle blijkt dat er feitelijk sprake is van een werknemer i.p.v. een ZZP-er dan kan de Belastingdienst alsnog met terugwerkende kracht naheffingen opleggen voor de loonbelasting én de sociale premies. Ook kan de Belastingdienst ervoor kiezen om je alleen een waarschuwing te geven. Dit omdat 2025 gezien wordt als overgangsjaar, vanaf 2026 volgen er dus sowieso naheffingen. Heb je een door de Belastingdienst goedgekeurde modelovereenkomst? Dan wordt deze verlengd tot eind 2029.
Let op!
De fiscale risico’s zijn misschien nu tijdelijk iets verminderd maar de arbeidsrechtelijke risico’s blijven natuurlijk onveranderd. Ons advies blijft van kracht: Zorg er als opdrachtgever voor dat je geen ZZP-er inhuurt die eigenlijk in loondienst zou moeten zijn.
Oorspronkelijk bericht:
De Belastingdienst gaat weer regelmatiger checken of het echt gaat om een ZZP’er of dat er toch eigenlijk sprake is van een werknemer. Er is aangekondigd dat er meer bedrijfsbezoeken en boekenonderzoeken gaan plaatsvinden. Maar naast de fiscale risico’s zijn er meer zaken waar je tegen aan kunt lopen!
Het doel van de controles
De Belastingdienst wil schijnzelfstandigheid actiever tegengaan. Tot het einde van 2024 is er nog sprake van een ‘handhavingsmoratorium’. Dat betekent dat de Belastingdienst alleen bij kwaadwillendheid correcties zal aanbrengen met terugwerkende kracht (tot maximaal 5 jaar). Als hiervan geen sprake is, dan kan de Belastingdienst aan jou aanwijzingen geven om de werkwijze aan te passen. Volg je deze aanwijzingen niet binnen een bepaalde gestelde termijn op, dan zal vanaf dat moment de fiscus correcties loonheffingen opleggen.
Wijzigingen per 1 januari 2025
Aangekondigd is dat de Belastingdienst vanaf 1 januari 2025 meer actief gaat handhaven. Dan kan er ook weer met terugwerkende kracht worden gecorrigeerd.
De risico’s
Je kunt hier nu al vast op inspelen door gebruik te maken van de Modelovereenkomsten Wet DBA, deze staan op de website van de Belastingdienst. (Let ook op de geldigheidsduur van al gebruikte modellen Wet DBA. De geldigheid is namelijk in de tijd beperkt).
Het is van belang dat er wordt gewerkt volgens de bepalingen in de overeenkomst. Dan is er geen risico dat de belastingdienst stelt dat er sprake is van schijnzelfstandigheid en volgen er geen correcties.
Naast eventuele fiscale correcties zijn er echter ook arbeidsrechtelijke risico’s als er sprake is van schijnzelfstandigheid, denk bijvoorbeeld aan de volgende situaties:
– ZZP-ers, die eigenlijk een dienstverband zou moeten hebben gezien de werkelijke arbeidssituatie, zouden bij een ziekmelding kunnen stellen dat er sprake is van een dienstverband. Wanneer dit standpunt ingenomen wordt en de ZZP-er wordt in het gelijk gesteld dan moet je deze doorbetalen tijdens de ziekte tot maximaal 2 jaar. Daarnaast loop je het risico dat fiscus correcties loonheffingen zal opleggen.
– Verder zou je als werkgever/opdrachtgever bij het beëindigen van de opdracht tegen problemen aan kunnen lopen als de ZPP-er stelt dat er sprake is van een arbeidsovereenkomst. En die kun je uiteraard niet zomaar zonder gevolgen beëindigen.
Kortom, er zijn behoorlijk wat vervelende situaties die je als opdrachtgever kunt treffen wanneer je een ZZP-er inhuurt die eigenlijk in loondienst zou moeten zijn.
Wat is hier aan te doen?
Fiscale check:
Wil je dat je als opdrachtgever voorkomen dat je tegen ‘gedoe met de fiscus’ aanloopt? Dan kun je een fiscale check laten uitvoeren. Dit begint met een telefonisch consult. Door middel van het stellen van een aantal vragen zal dan in kaart worden gebracht of er fiscaal gezien risico’s zijn die aangepakt moeten worden óf dat de situatie op orde is. Daarna zoeken we eventueel samen naar een passende oplossing. Heb je interesse in een fiscale check? Neem dan contact op met Camiel Lokkerbol via 088-2202301 of CamielLokkerbol@JAN.nl.
Juridische check:
Wil je er zeker van zijn dat je arbeidsrechtelijk geen risico loopt? Dan kunnen de juristen van JAN© een check uitvoeren. Daarna weet je zeker je juridisch gezien niet tegen problemen aanloopt.
Neem hiervoor contact op met Elizabeth Ilik via 088-2202339 of ElizabethIlik@JAN.nl.
De recente ontwikkelingen
Qua ontwikkeling ziet JAN© dat partijen snel de stelling innemen dat opdrachtnemers arbeidsrechtelijk als werknemers zouden moeten worden gezien. Deze tendens is ook te zien in de recente uitspraken (Uber, Deliveroo, Temper). Het is dus noodzaak goed te kijken hoe de verhouding tussen jou als opdrachtgever en de opdrachtnemer/ werknemer in elkaar zit. Heb je een fiscale vraag op dit gebied of heb je behoeft aan een fiscale scan? Neem dan contact op met Camiel Lokkerbol via 088-2202301 of CamielLokkerbol@JAN.nl. Heb je juridische vragen of behoefte aan juridische check neem je contact op met Elizabeth Ilik via 088-2202339 of ElizabethIlik@JAN.nl.
Dit artikel is voor het laatst aangepast op 19 december 2024.