Na de voorjaarsnota is er de afgelopen tijd wéér een discutabel dossier door het kabinet behandeld: De Klimaatplannen. Waar de ene partij zich hard wil maken om de uitstoot in 2023 met 55% terug te dringen (t.o.v. 1990), dan wel “binnen bereik te komen” van dit doel vindt de andere partij alles wat met klimaatmaatregelen te maken heeft maar onnodig en kostbaar. En zo werden de voorgestelde maatregelen niet zonder slag of stoot gepresenteerd. Desondanks ligt er toch een plan!
De Klimaatplannen:
Het kabinet is tot de conclusie gekomen elektrisch rijden te willen blijven stimuleren, de CO2 uitstoot van met name bedrijven wil verminderen en energiezuinige woningen aantrekkelijk maken. Hieronder puntsgewijs de belangrijkste maatregelen:
- Voor vergroening is een solide stroomnet nodig, aangezien wordt gesteld dat elektriciteit in het algemeen schoner is dan fossiele brandstoffen. Er komt een noodplan om het stroomnet uit te breiden.
- Er wordt een half miljard euro aan overheidssteun gereserveerd, onder meer om de hoge energiekosten voor bedrijven te compenseren.
- De Nederlandse CO2-heffing met als doel bedrijven te stimuleren sneller te laten vergroenen blijft tot en met 2030. (Dit terwijl de energietarieven in Nederland twee tot vijfmaal zo hoog zijn als in andere landen). Het kabinet houdt de optie open om deze heffing ook na 2032 in stand te houden en zelfs te verhogen.
- De Indirecte Kosten Compensatie wordt met drie jaar verlengd, het doel van deze regeling is de hoge elektriciteitskosten voor industrie te drukken om te zorgen voor een gelijk speelveld met het buitenland.
- Er komen maatregelen voor het verduurzamen van het wagenpark. Elektrisch rijden
moet voordeliger worden. Zo komt er een ‘gewichtscorrectie’ voor de zware
elektrische auto’s binnen de motorrijtuigenbelasting. Elektrische rijders gaan iets minder belasting betalen dan volgens de oorspronkelijke plannen. - Het wordt voor werkgevers aantrekkelijker gemaakt om elektrische auto’s te leasen voor werknemers.
- De productie van waterstof zal worden gestimuleerd.
- Verder komen er nieuwe regelingen die verduurzaming aan woningen verder moeten
stimuleren zoals rentekortingen op NHG-hypotheken, subsidies voor warmtepompen en extra subsidies voor isolatie van huizen van mensen met lage inkomens. - De SDE++-regeling, ter stimulering van duurzame energie, wordt opnieuw opengesteld in 2026, hiervoor komt 8 miljard euro beschikbaar.
Aan de ene kant hebben energie-intensieve bedrijven nog steeds te maken met hoge kosten n.a.v. de uitstoot die zij leveren danwel energie die ze verbruiken. Aan de andere kant worden er regelingen in het leven geroepen om te verduurzamen en daarmee wellicht ook de kosten op den duur te verlagen.
Wil jij weten hoe jij het beste kunt inspelen op deze nieuwe maatregelen? Neem dan contact op met je adviseur bij JAN©.
Voor veel duurzame investeringen zijn nu al subsidies aan te vragen. Wil je weten welke subsidie er benut kan worden voor jouw geplande investering? Neem dan contact op met Koen Horseling via KoenHorseling@JAN.nl. Houd er rekening mee dat bepaalde subsidies al aangevraagd moeten worden voordat er een aankoopverplichting is.